2017 Finalists

OUR 2017 FINALISTS

 

Congratulations to our 2017 Finalists

 

Judges notes on the finalists can be found on our NZME Events app - download now from your app store.

Deloitte & Marsh

COMPANY OF THE YEAR

  • Tourism Holdings Limited 
  • The a2 Milk Company
  • Briscoe Group 

Massey Business School

CHIEF FINANCIAL OFFICER OF THE YEAR 

  • Grant Ellis, Restaurant Brands
  • Paul Chambers, Meridian Energy
  • Steve Gray, Port of Tauranga

MinterEllisonRuddWatts

EXCELLENCE IN GOVERNANCE 

  • Sanford
  • Air New Zealand
  • Abano Healthcare  

 

 

NZ Herald

MOST IMPROVED PERFORMANCE

  • Xero
  • 2degrees
  • Datacom

 

 

2degrees 

BEST GROWTH STRATEGY 

  • Tourism Holdings Limited 
  • The a2 Milk Company
  • Zespri International

Deloitte & Orbit World Travel

CHIEF EXECUTIVE OF THE YEAR

  • Russel Creedy, Restaurant Brands
  • Simon Moutter, Spark 
  • Geoffrey Babidge, The a2 Milk Company

QBE Insurance

CHAIRPERSON OF THE YEAR

  • Jan Dawson, Westpac New Zealand
  • Rob Campbell, Tourism Holdings Limited
  • Peter McBride, Zespri International

Ministry of Business, Innovation & Employment

DIVERSITY AND INCLUSION LEADERSHIP AWARD

  • Stuff - Fairfax Media
  • Air New Zealand
  • Fonterra

Eagle Technology & IMNZ

YOUNG EXECUTIVE OF THE YEAR

  • Komal Mistry, Fonterra Ventures
  • Sasha Lockley, Avanti Finance
  • Ed Hyde, Spark Ventures

 

Sheffield

VISIONARY LEADER

To be announced at the awards ceremony

 

Join us on the big night!

 

Tickets/Tables on sale NOW

Past Winners and Finalists

2016

Company of the Year

Finalists – Spark NZ, Restaurant Brands

Winner – Z Energy Limited


Executive of the Year

Finalists – Simon Moutter (Spark NZ), Patrick Davies (EBOS Group Ltd)

Winner – Mike Bennetts (Z Energy Limited)


CFO of the Year

Finalists – Gordon MacLeod (Ryman Healthcare), Andrew Carroll (Chorus)

Winner – Jolie Hodson, Spark NZ


Chairperson of the Year

Finalists – Rob Campbell, Trevor Janes

Winner – Christopher Moller


Most Improved Performance    

Finalists – Trade Me, Kathmandu

Winner – Zespri

Excellence in Governance

Finalists – Nuplex, Dr Lester Levy

Winner – Accident Compensation Corporation


Best Growth Strategy

Finalists – The a2 Milk Company, Ryman Healthcare

Winner – Synlait Milk


Diversity Leadership Award

Finalists – IAG NZ, ANZ Bank New Zealand

Winner – ASB


Young Executive of the Year

Finalists – Sasha Lockley (Avanti Finance), Andrew Slater (Homecare Medical/The National Telehealth Service), Kimberley Bray (Ravensdown), Michael Stribling (Spark NZ)

Winner – James Bergin (ASB Bank)


Visionary Leader

Winner – Ranjna Patel

2015

Company of the Year

Finalists – EBOS, Z Energy, Fisher & Paykel Healthcare

Winner – EBOS

 

Executive of the Year

Finalists – Christopher Luxon (Air New Zealand), Jackie Johnson (IAG), Mike Bennetts (Z Energy)

Winner – Christopher Luxon (Air New Zealand)

 

CFO of the Year

Finalists – Andy Carroll (Chorus), Jolie Hodson (Spark), Rob McDonald (Air New Zealand)

Winner – Robert McDonald (Air New Zealand)

 

Chairperson of the Year

Finalists – Joan Withers, Mark Verbiest, Rob Hewett

Winner – Joan Withers

 

Most Improved Performance

Finalists – Comvita, Zespri, Refining NZ

Winner – Refining NZ

 

Excellence in Governance

Finalists – Air New Zealand, NZ Super Fund, NZ Shareholders Association

Winner – NZ Super Fund

 

Best Growth Strategy

Finalists – Tourism Holdings, IAG, Z Energy

Winner – Tourism Holdings

 

Diversity Leadership Award

Finalists – Westpac, Air New Zealand, ANZ

Winner – Westpac

 

Young Executive of the Year

Finalists – Taryn Hamilton, Daniel Warsaw, Craig West

Winner – Craig West (Downer)

 

Visionary Leader

Winner – Dame Suzie Moncrieff (WOW)

2014

Company of the Year

Finalists – Air New Zealand, Briscoe’s, Fidelity Life

Winner – Air New Zealand

 

Executive of the Year

Finalists – Rod Duke, Simon Challies, Dean Bracewell

Winner – Simon Challies

 

Chairperson of the Year

Finalists – Chris Moller, Tony Carter, Mark Verbiest

Winner – Tony Carter

 

Most Improved Performance

Finalists – Hellabys, Tourism Holdings, Spark

Winner – Tourism Holdings

 

Excellence in Governance

Finalists – Port of Tauranga, Fletcher Building, Air New Zealand

Winner – Fletcher Building

 

Best Growth Strategy

Finalists – Infratil, Delegats, Green Cross

Winner – Delegats

 

Diversity Leadership Award

Finalists – Genesis Energy, BNZ, Vodafone

Winner – BNZ

 

Young Executive of the Year

Finalists – Michael Wilson, Oliver du Bern, Michael Lewis

Winner – Michael Lewis