2018 Winners

Congratulations to our 2018 Winners & Finalists

Deloitte Digital & Marsh

COMPANY OF THE YEAR

  • Winner: Zespri International
  • Restaurant Brands
  • Tatua Dairy Company

CHIEF FINANCIAL OFFICER OF THE YEAR 

  • Winner: Jon Raby – ASB Bank
  • Mark Royle – Freightways Ltd
  • Nigel Greenwood – Synlait Milk

MinterEllisonRuddWatts

EXCELLENCE IN GOVERNANCE 

  • Winner: Sanford
  • Trade Me
  • Ports of Auckland

 

MOST IMPROVED PERFORMANCE

  • Winner: Skellerup Holdings
  • Kathmandu
  • Kordia

2degrees 

BEST GROWTH STRATEGY 

  • Winner: Fulton Hogan
  • Delegat Ltd
  • Skyline Enterprises Ltd

Deloitte & ServiceNow

CHIEF EXECUTIVE OF THE YEAR

  • Winner: Russel Creedy – Restaurant Brands
  • Fraser Whineray – Mercury NZ Ltd
  • Xavier Simonet - Kathmandu

CHAIRPERSON OF THE YEAR

  • Winner: Peter McBride – Zespri International
  • Liz Coutts – Ports of Auckland
  • David Pilkington – Port of Tauranga

Ministry of Business, Innovation & Employment

DIVERSITY AND INCLUSION LEADERSHIP 

  • Winner: SKYCITY Entertainment Group
  • Vodafone
  • Downer Group

Eagle Technology 

YOUNG EXECUTIVE OF THE YEAR

  • Winner: Caroline Rawlinson – Trade Me
  • Tasha Impey – TVNZ
  • Kayn Miller – Chorus Ltd

Sheffield

VISIONARY LEADER

Dr. Marilyn Waring

Past Winners and Finalists

2017

2017

Company of the Year

Finalists – Tourism Holdings Limited, Briscoe Group

Winner – The a2 Milk Company

 

Executive of the Year

Finalists – Rusell Creedy (Restaurant Brands), Geoffrey Babidge (The a2 Milk Company)

Winner – Simon Moutter (Spark NZ)

 

CFO of the Year

Finalists – Grant Ellis (Restaurant Brands), Paul Chambers (Meridian Energy)

Winner – Steve Gray (Port of Tauranga)

 

Chairperson of the Year

Finalists – Jan Dawson, Peter McBride

Winner – Rob Campbell (Tourism Holdings Limited)

 

Most Improved Performance    

Finalists – Xero, Datacom

Winner – 2degrees

Excellence in Governance

Finalists – Sanford, Abano Healthcare

Winner – Air New Zealand

 

Best Growth Strategy

Finalists – The a2 Milk Company, The a2 Milk Company

Winner – Zespri International

 

Diversity and Inclusion Leadership Award

Finalists – Stuff - Fairfax Media, Air New Zealand

Winner – Fonterra

 

Young Executive of the Year

Finalists – Sasha Lockley (Avanti Finance), Ed Hyde (Spark Ventures)

Winner – Komal Mistry (Fonterra Ventures)

 

Visionary Leader

Winner – Rod Drury, CEO of Xero

2016

Company of the Year

Finalists – Spark NZ, Restaurant Brands

Winner – Z Energy Limited


Executive of the Year

Finalists – Simon Moutter (Spark NZ), Patrick Davies (EBOS Group Ltd)

Winner – Mike Bennetts (Z Energy Limited)


CFO of the Year

Finalists – Gordon MacLeod (Ryman Healthcare), Andrew Carroll (Chorus)

Winner – Jolie Hodson, Spark NZ


Chairperson of the Year

Finalists – Rob Campbell, Trevor Janes

Winner – Christopher Moller


Most Improved Performance    

Finalists – Trade Me, Kathmandu

Winner – Zespri

Excellence in Governance

Finalists – Nuplex, Dr Lester Levy

Winner – Accident Compensation Corporation


Best Growth Strategy

Finalists – The a2 Milk Company, Ryman Healthcare

Winner – Synlait Milk


Diversity Leadership Award

Finalists – IAG NZ, ANZ Bank New Zealand

Winner – ASB


Young Executive of the Year

Finalists – Sasha Lockley (Avanti Finance), Andrew Slater (Homecare Medical/The National Telehealth Service), Kimberley Bray (Ravensdown), Michael Stribling (Spark NZ)

Winner – James Bergin (ASB Bank)


Visionary Leader

Winner – Ranjna Patel

2015

Company of the Year

Finalists – EBOS, Z Energy, Fisher & Paykel Healthcare

Winner – EBOS

 

Executive of the Year

Finalists – Christopher Luxon (Air New Zealand), Jackie Johnson (IAG), Mike Bennetts (Z Energy)

Winner – Christopher Luxon (Air New Zealand)

 

CFO of the Year

Finalists – Andy Carroll (Chorus), Jolie Hodson (Spark), Rob McDonald (Air New Zealand)

Winner – Robert McDonald (Air New Zealand)

 

Chairperson of the Year

Finalists – Joan Withers, Mark Verbiest, Rob Hewett

Winner – Joan Withers

 

Most Improved Performance

Finalists – Comvita, Zespri, Refining NZ

Winner – Refining NZ

 

Excellence in Governance

Finalists – Air New Zealand, NZ Super Fund, NZ Shareholders Association

Winner – NZ Super Fund

 

Best Growth Strategy

Finalists – Tourism Holdings, IAG, Z Energy

Winner – Tourism Holdings

 

Diversity Leadership Award

Finalists – Westpac, Air New Zealand, ANZ

Winner – Westpac

 

Young Executive of the Year

Finalists – Taryn Hamilton, Daniel Warsaw, Craig West

Winner – Craig West (Downer)

 

Visionary Leader

Winner – Dame Suzie Moncrieff (WOW)

2014

Company of the Year

Finalists – Air New Zealand, Briscoe’s, Fidelity Life

Winner – Air New Zealand

 

Executive of the Year

Finalists – Rod Duke, Simon Challies, Dean Bracewell

Winner – Simon Challies

 

Chairperson of the Year

Finalists – Chris Moller, Tony Carter, Mark Verbiest

Winner – Tony Carter

 

Most Improved Performance

Finalists – Hellabys, Tourism Holdings, Spark

Winner – Tourism Holdings

 

Excellence in Governance

Finalists – Port of Tauranga, Fletcher Building, Air New Zealand

Winner – Fletcher Building

 

Best Growth Strategy

Finalists – Infratil, Delegats, Green Cross

Winner – Delegats

 

Diversity Leadership Award

Finalists – Genesis Energy, BNZ, Vodafone

Winner – BNZ

 

Young Executive of the Year

Finalists – Michael Wilson, Oliver du Bern, Michael Lewis

Winner – Michael Lewis